زمان مطالعه: 5 دقیقه

پرورش ماهی و صادرات غذای ماهی یکی از کسب و کارهای پر رونق در ایران است که افراد زیادی مشغول به فعالیت در آن هستند. پرورش ماهی در تأمین تغذیه مردم بسیار اهمیت دارد؛ اما نکته ای که باید به آن توجه کرد، تهیه غذا و خوراک ماهی بوده و این موضوع یکی از عوامل مهم در صنعت پرورش ماهی، است. ماهی ها از طریق تغذیه درست رشد کرده و مواد مورد نیاز بدنشان را دریافت می کنند، اگر تغذیه سالم و مناسبی نداشته باشند، رشد آن ها دچار مشکل شده و از بین خواهند رفت. به همین علت باید در تأمین غذای ماهی دقت زیادی به کار گرفته شود. تولیدکنندگان داخلی در سال های اخیر توانسته اند تا غذای ماهی با کیفیت بالایی را تهیه کرده و به دیگر کشورها نیز صادر کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با مزایای غذای ماهی و انواع آن آشنا کنیم.

انواع غذای ماهی

غذای ماهی به چند صورت تهیه و تولید می شود که بر اساس رطوبت می توان آن ها را به ۳ دسته تقسیم کرد. غذای ماهی تر، مرطوب و خشک، این ۳ دسته را تشکیل می دهند. بهترین نوع غذای ماهی، خشک است؛ زیرا نسبت به دیگر غذاها کمتر محیط استخر را آلوده می کند؛ اما غذای تر و مرطوب، زمانی که در استخر ریخته می شوند، آب ا را آلوده کرده و در کف استخر قرار گرفته و ته نشین می شوند. به همین خاطر ماهی ها نمی توانند به راحتی غذای خود را پیدا کرده و تغذیه کنند.
ماندگاری غذای خشک نسبت به غذای تر و مرطوب بیشتر است و نگهداری آسان تری نسبت به دو نوع غذای دیگر دارد. ماهی ها، غذاها و مکمل های خوراکی دیگری نیز دارند که بر اساس نوعشان تهیه و تولید می شوند. مثلا غذای ماهی قزل آلا، کپور و غذای ماهی خاویار با یکدیگر متفاوت است.

اهمیت کیفیت غذای ماهی

ماهی یکی از غذاهای دریایی پر مصرف و پرخاصیت در جهان است؛ به همین منظور، افراد زیادی به پرورش این موجودات آبزی مشغول هستند؛ اما چیزی که باعث کیفیت و رشد ماهی می شود، نوع غذای آن است. اگر ماهی، غذای سالم و مناسبی نداشته باشد؛ پس نمی تواند ویتامین و پروتئین های مورد نیاز بدن انسان را نیز تأمین کند، به همین دلیل غذای ماهی اهمیت زیادی دارد. غذای ماهی قزل آلا، ماهیان خاویاری و ماهی کپور جزو مهم ترین غذاها محسوب می شود؛ زیرا مصرف این نوع ماهی ها بیشتر از دیگر ماهی ها است.
غذای با کیفیت ماهی از ذرات خورد شده ذرت و سویا، روغن و پودر ماهی و و غیره تهیه می شود که این روند باید کاملا بهداشتی صورتگیرد تا باعث بیماری و آلودگی گوشت ماهی نشود. همچنین مکمل های غذایی ماهی در رشد آن ها تأثیر زیادی دارد و باید به این مسئله نیز توجه زیادی شود.

 

صادرات خوراک ماهی
صادرات خوراک ماهی

مزایای استفاده از غذای ماهی

ماهی های آزاد غذای خود را از راه طبیعی در دریا و رودخانه ها دریافت می کنند؛ اما ماهی های پرورشی نیاز به غذاهای آماده دارند. استفاده از غذای ماهی نه تنها در پرورش و رشد آن ها اهمیت دارد؛ بلکه دارای مزایای دیگری نیز هست که در این قسمت به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

صادرات غذای ماهی باکیفیت

بهترین و باکیفیت ترین تغذیه ماهی، غذایی است که سرشار از انواع ویتامین، پروتئین، مواد معدنی و مغذی باشد تا نیازهای خوراکی ماهی را تأمین کند. همچنین غذای ماهی باکیفیت باید از مواد اولیه مرغوب و درجه یک به صورت کاملا بهداشتی تهیه و تولید شود. برای صادرات غذای ماهی، باید آن ها را در بسته بندی های بهداشتی و مخصوص قرار داد تا از آلوده شدن آن ها جلوگیری شود.
صادرات غذای ماهی در ایران، به خاطر کیفیت مناسب در تولید و ارزش غذایی بالا نسبت به دیگر کشورهای خاورمیانه بیشتر است. کشورهای زیادی این محصولات را از تولیدکنندگان ایرانی خریداری می کنند و این امر یکی از دستاوردهای مهم اقتصادی برای تولیدکنندگان داخلی به شمار می رود.

سخن پایانی

رونق گرفتن صنعت پرورش ماهی سبب شده تا افراد زیادی به سمت تولید غذای ماهی روی آورند؛ اما نکته قابل توجه این است که، غذای ماهی باید از جاهای معتبر و بهداشتی تهیه شود؛ زیرا این محصولات اهمیت زیادی در رشد ماهی ها و همچنین تغذیه ما دارد. اگر غذای ماهی دارای کیفیت مناسب نباشد، می تواند به رشد و سلامت ماهی آسیب برساند یا موجب تلف شدن آن شود. فارود صنعت از جمله تولیدکنندگان معتبر تجهیزات و غذای ماهی است که در حوزه صادرات غذای ماهی نیز فعالیت درخشانی دارد که با ارائه تولیداتی با کیفیت، محصولات مناسبی را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

 

صادرات غذای ماهی
صادرات غذای ماهی

 

سوالات متداول شما

شرایط ویژه صادرات غذای ماهی در فارود صنعت چگونه است؟

مشاورین مجموعه فارود صنعت با دارا بودن سابقه درخشان در حوزه صادرات انواع غذای ماهی، شرایط ویژه ای به به وجود آورده اند. شما می توانید با مشاورین ما در تماس مستقیم بوده تا اطلاعات تکمیلی را کسب کنید.

قیمت غذای ماهی برای صادرات از ایران چه نرخی دارد؟

قیمت غذای ماهی جهت صادرات از ایران به سمت بازارهای بین المللی، می تواند تحت تأثیر نوسانات ارزی قرار بگیرد. اما مجموعه فارود صنعت شرایطی را فراهم آورده تا سفارش صادرات غذای ماهی در کمترین زمان ممکن به انجام برسد آن هم با قیمتی کاملا رقابتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *